Konkurs z okazji Święta 3 Maja

2021-05-02
Drodzy Uczniowie,
 
Początek maja kojarzy się nam Polakom szczególnie z barwami narodowymi. Obchodzimy w nim 2 maja - Dzień Flagi oraz 3 maja, w którym upamiętniamy w tym roku 230 rocznicę uchwalenia konstytucji 3 maja. Z tej też okazji odbywa się w naszej szkole konkurs, którego szczegóły przedstawione zostały poniżej:
Drodzy Uczniowie, 

w tym roku obchodzimy 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Z tej okazji zapraszam Was do wzięcia udziału w wewnątrzszkolnym konkursie: "Z ostatniej chwili". 

W ramach konkursu każdy uczestnik wciela się w rolę reportera, który w nagraniu wideo, nie dłuższym niż 60 sekund relacjonuje przebieg uchwalenia Konstytucji z 3 maja 1791 roku, jakby miało to miejsce teraz, z wykorzystaniem jednak obecnej technologii informatycznej. Filmik może mieć formę wywiadu z posłem tamtych czasów, reportażu sprzed gmachu obrad nad konstytucją, nagrania w studio telewizyjnym, relacji komentatorskiej z sali obrad czy też innej, wymyślonej przez Was formy. Na lekcji historii każda klasa otrzyma informację o głównych założeniach i osobach związanych z tym wydarzeniem.

Na co należy zwrócić uwagę, tworząc nagranie? 

- użycie zwrotów grzecznościowych, np. przywitanie, pożegnanie;

- dykcję, prezencję, poprawność językową;

- zgodność treści z faktami historycznymi;

- koncepcję ujęcia tematu.

Gotowe nagranie proszę przesłać do 5 maja 2021 roku na adres: zszp3.masny@gmail.com

Materiały i informację, które mogą przydać się Wam do konkursu:

https://historia.wikia.org/pl/wiki/Konstytucja_3_Maja

Informacje z notatek lekcyjnych:

1. Po pierwszym rozbiorze wzrosła liczba zwolenników reformW latach 1788-1792 w Warszawie trwały obrady Sejmu Wielkiegoinaczej zwanego Sejmem Czteroletnim(duże znaczenie uchwalonych reform, nie obowiązywało liberum veto). Marszałkiem sejmu został Stanisław Małachowski. Na mocy jego postanowień zwiększono liczebność armii oraz opodatkowano szlachtę i duchowieństwo. Uchwalono prawo o miastachmieszczanie mogli otrzymywać m.in. tytuł szlachecki, stopień oficerski, godność duchownego, nabyć majątki ziemskie czy obejmować urzędy.

2. Stanisław Małachowski, Ignacy Potocki oraz Hugo Kołłątaj byli zwolennikami reform. W 1791 r. posłowie Sejmu Wielkiego uchwalili Konstytucję 3 majaZmieniała ona ustrój Rzeczypospolitej: znosiła wolną elekcję liberum veto(ograniczało to wpływy magnatów i obcych mocarstw), wprowadzała dziedziczność tronu, a także trójpodział władzy (ustawodawczą: sejm;wykonawczą: król i Straż Praw jako rząd oraz sądowniczą: niezawisłe sądy).

3. Polscy magnaci: Stanisław Szczęsny Potocki, Franciszek Ksawery Branicki i Seweryn Rzewuski przeciwni Konstytucji 3 maja zwrócili się o pomoc do carycy Katarzyny II. W 1792 r. zawiązali konfederację targowicką, która doprowadziła do wybuchu wojny polsko-rosyjskiejRosja zwyciężyła, a władzę w Polsce przejęli targowiczanie.

4. W 1793 r. Rosja i Prusy dokonały drugiego rozbioru Polski. Rosja zagarnęła wschodnią część Rzeczypospolitej – ziemie białoruskie, ukraińskie i Podole. Prusyzajęły Wielkopolskę, część Mazowsza, Gdańsk i ToruńPosłowie zgromadzeni na sejmie w Grodnie zatwierdzili rozbiór znieśli większość reform Sejmu Wielkiego.

5. Osoby i symbole:

♦ Hugo Kołłątaj – duchowny, jeden z autorów Konstytucji 3 Maja; popierał zniesienie wolnej elekcji;

♦ Order Virtuti Militari (dzielności żołnierskiej) – ustanowiony przez Stanisława Augusta Poniatowskiego w czasie wojny polsko-rosyjskiej w 1792 r. Dziś to najwyższe odznaczenie wojskowe w naszym kraju.

Zapraszam do wzięcia udziału i serdecznie pozdrawiam!
 
Łukasz Masny
nauczyciel historii i języka niemieckiego 
w ZSzP3 w Rybniku
Godło Rzeczypospolitej Polskiej Miasto Rybnik
Ministerstwo Edukacji Narodowej